Jak zrobić ciekawe zdjęcie?

Ciekawe zdjęcia to absolutna podstawa działania w mediach społecznościowych. Jak zrobić ciekawe zdjęcie? Czy konieczny jest do tego dobry sprzęt?

Dlaczego zdjęcia są ważne?

Ludzie są wzrokowcami, jednocześnie bardzo szybko przewijają grafiki w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz cokolwiek sprzedać, towar, usługę, czy ideę, musisz zadbać o jej ładne przedstawienie i przykuć uwagę. Wysoka jakość zdjęć i ciekawe fotki świadczą o twoim profesjonalizmie.

Zdjęcia tradycyjne a fotki w telefonie

Oczywiście aparat to świetny sprzęt, w który warto zainwestować, jeśli zamierzamy zajmować się robieniem profesjonalnych zdjęć. Nie jest to jednak reguła, ponieważ ciekawe zdjęcia można również zrobić aparatem w telefonie. Wielu blog -erów z tego korzysta, w końcu noszenie aparatu bywa uciążliwe, natomiast telefon przeważnie nosimy ze sobą. W takim przypadku warto zainwestować w modele telefonów z lepszym aparatem i dodatkowymi funkcjami. Dobry telefon zawsze się przyda, a w dodatku może zastąpić profesjonalną lustrzankę.

Zakup statywu

Statyw do fotografowania to niedrogi, ale bardzo praktyczny gadżet. Selfie- stick to jednorazowy wydatek, około dwadzieścia złotych i już. Statywy do zdjęć to także sprzęty, na które stać przeciętnego odbiorcę. Korzyści są spore.

Odpowiedni kadr

Zbyt ograniczone kadry wyglądają nienaturalnie, dlatego staraj się uchwycić nieco tła. Stosuj trójpodział kadru. Niektóre telefony pozwalają na stworzenie wirtualnej siatki do kadrowania.

Obiektyw

Jeśli robisz zdjęcia telefonem, zwróć uwagę na jego obiektyw. Jeśli nosisz telefon w kieszeni czy torbie, na pewno często jest narażony na ubrudzenie. Niektórzy producenci oferują specjalne płyny do czyszczenia obiektywów.

Perspektywa

Robienie zdjęć to sztuka, dlatego też nie bój się eksperymentować z perspektywą. Uwieczniaj osoby, przedmioty z różnych stron. Ta sama rzecz wygląda inaczej z boku, a inaczej gdy zrobisz zdjęcie nieco z dołu.

Światło

Zdjęcia warto robić w ciągu dnia.  Idealne pory to wschód i zachód słońca. Jeśli jednak robimy zdjęcia w innej porze, można skorzystać z dodatkowych źródeł światła, takich jak lampy czy świece. A skoro o świetle mowa…

Lampa błyskowa

Trudno byłoby robić zdjęcia wyłącznie przy naturalnym świetle. Lampa błyskowa przydaje się, by rozświetlić obiekt. Nie warto jednak używać jej w ciągu dnia, bo twarz na zdjęciu wychodzi po niej fatalnie. Raczej nie chcesz oglądać czerwonych oczu na fotkach. Wiele modeli telefonów ma wbudowany automatyczny tryb nocny, czyli tryb, który uruchamia lampę, gdy faktycznie przyda się trochę światła.

Trochę ciekawych elementów

Kiedy fotografujesz jedną rzecz, to raczej na białym tle może wyglądać nieco nudno. Aby ożywić zdjęcie, skorzystaj z niedrogich dodatków. Przykładowo obok perfumów o zapachu pomarańczy postaw owoc. Z czym jeszcze ci się kojarzy ta woń? Szukaj, eksperymentuj, pamiętaj jednak, by nie przesadzić.Pewne rzeczy nie wyglądają zbyt dobrze. Przykładowo kosz na śmieci na pięknej plaży może nieco zaburzać poczucie estetyki, dlatego lepiej będzie zrobić fotkę tak, aby nie był on widoczny. Możesz również je nieco poprawić lub zmienić perspektywę.

Używanie filtrów

Aparat w telefonie ma dużo dostępnych filtrów, dzięki którym wyostrzysz ważne elementy, dodasz zdjęciu blasku lub wręcz przeciwnie, przyciemnisz zbyt jasne. Możesz także zmienić ich ostrość, rozmycie czy kolory. Filtry w aparacie telefonu na ogół są intuicyjne w obsłudze, więc bez problemu sobie poradzisz.

Ispiracje

Instagram to gotowa baza inspiracji. Nie chodzi o to, by robić dokładnie takie same zdjęcia, ale trochę się zainspirować, dołożyć coś od siebie.
Jak widać, zrobienie dobrego zdjęcia nie jest trudne, wymaga jednak pewnej praktyki. Przy odrobinie kreatywności masz szansę na naprawdę ciekawe ujęcia.