Najlepsze metody zarządzania projektami

Metodologia zarządzania projektami to zestaw zasad, narzędzi i technik, które służą do planowania, realizacji i zarządzania projektami. Metodologie zarządzania projektami pomagają kierownikom projektów kierować członkami zespołów i zarządzać pracą, jednocześnie ułatwiając współpracę w zespole.

Istnieje wiele różnych metodologii zarządzania projektami i wszystkie mają swoje wady i zalety. Niektóre z nich działają lepiej w określonych branżach lub projektach, więc musisz poznać metodyki zarządzania projektami, aby zdecydować, która z nich najlepiej Ci odpowiada.

Przejdziemy przez niektóre z najpopularniejszych metodologii zarządzania projektami, które są stosowane w wielu sektorach, takich jak tworzenie oprogramowania, badania i rozwój oraz rozwój produktów.

Zarządzanie projektami metody.

Jeśli zarządzasz projektami, musisz poznać metodyki zarządzania projektami. Oto krótki przegląd najczęściej używanych metod zarządzania projektami, których możesz użyć.

Metodologia wodospadu.

Może to być najprostsza i najbardziej liniowa ze wszystkich metod zarządzania projektami na tej liście, a także najbardziej tradycyjne podejście. Nazwa jest trafna, ponieważ metodologia wodospadu to proces, w którym fazy projektu spływają w dół. Model kaskadowy wymaga przejścia z jednej fazy projektu do drugiej dopiero po pomyślnym zakończeniu tej fazy.

Kiedy tego użyć: Podejście wodospadu doskonale nadaje się do projektów produkcyjnych i budowlanych, które są wysoce ustrukturyzowane i gdy obracanie lub zmienianie czegokolwiek po fakcie jest zbyt drogie. Metoda kaskadowa wykorzystuje wykresy Gantta do planowania i harmonogramowania; przykład znajduje się poniżej.

Zwinna metodologia.

Co to jest: W skrócie, zwinne zarządzanie projektami to ewoluujący i oparty na współpracy sposób samoorganizacji między zespołami. Wdrażając metodykę zwinną, planowanie projektów i zarządzanie pracą są adaptacyjne, ewoluują w rozwoju, dążą do wczesnej realizacji i są zawsze otwarte na zmiany, jeśli prowadzi to do poprawy procesu. Jest szybki i elastyczny, w przeciwieństwie do kaskadowego zarządzania projektami.

Metodologia zwinna oferuje zespołom projektowym bardzo dynamiczny sposób pracy i współpracy, dlatego jest bardzo popularną metodologią zarządzania projektami przy tworzeniu produktów i oprogramowania.

Kiedy używać: Praktyka ta wywodzi się z tworzenia oprogramowania i sprawdza się w tej kulturze. Skąd wiesz, czy agile jest dla Ciebie? Został zastosowany do produktów innych niż oprogramowanie, które dążą do rozwoju innowacji i charakteryzują się pewnym poziomem niepewności, takich jak komputery, pojazdy silnikowe, urządzenia medyczne, żywność, odzież, muzyka i inne; jest również używany w innych rodzajach projektów, które wymagają bardziej responsywnego i szybszego harmonogramu produkcji, takich jak marketing.